Unikanie mostków termicznych podczas izolacji – co warto wiedzieć?

Odpowiednie docieplenie to kluczowy warunek utrzymania komfortowej temperatury w domu oraz znacznej redukcji kosztów ogrzewania.

Odpowiednie docieplenie to kluczowy warunek utrzymania komfortowej temperatury w domu oraz znacznej redukcji kosztów ogrzewania. Jednak nawet najlepiej dobrana izolacja może okazać się nieefektywna, jeśli przy jej układaniu nie wyeliminujesz mostków termicznych. Dowiedz się, czym jest to zjawisko, w jakich miejscach w budynku ryzyko jego powstania jest największe i sprawdź, jakie materiały wybrać do wykonania efektywnej termoizolacji w swoim domu.

Czym są mostki termiczne?

Mostki termiczne to obszary budynku, w których warstwa ocieplenia jest przerwana lub osłabiona. Stanowią one miejsca, przez które ciepłe powietrze „ucieka” z domu, co prowadzi do strat energetycznych oraz problemów z uzyskaniem stałej temperatury wewnątrz. Mostki termiczne mogą powstać na skutek:

  • przerwania ciągłości izolacji cieplnej, np. w miejscach montażu okien, drzwi, rur czy kabli,
  • stosowania elementów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła niż pozostałe materiały konstrukcyjne,
  • błędów projektowych lub wykonawczych, takich jak nieprawidłowe osadzenie okien lub drzwi.

Poznaj miejsca potencjalnego ryzyka

Najważniejszą kwestią w unikaniu mostków termicznych jest identyfikacja obszarów obarczonych największym ryzykiem ich powstania. Przykłady miejsc, gdzie mogą występować mostki termiczne, to m.in.:

  • łączenia murów zewnętrznych z dachem,
  • połączenie ścian z podłogą na gruncie,
  • miejsca montażu okien i drzwi,
  • narożniki ścian,
  • balkony i loggie,
  • nadproża,
  • kominy.

O tym, jak wyeliminować mostki cieplne najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania, wybierając budynek o prostej bryle i rezygnując z trudnych do pokrycia izolacją termiczną elementów architektonicznych, jak lukarny, wykusze czy attyki.

 

Zastosuj odpowiednie materiały

Unikanie strat ciepła w domu wymaga starannego wyboru materiałów izolacyjnych i technik budowlanych. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

  1. Wybierz odpowiednią grubość i rodzaj izolacji, aby zapewnić skuteczną ochronę przed mostkami termicznymi. Sprawdzone rozwiązania stanowią m.in. wełna mineralna, styropian, czy piana PUR.
  2. Zainwestuj w okna i drzwi o odpowiednich właściwościach izolacyjnych, spełniających aktualny standard WT 2021 w zakresie izolacyjności cieplnej.
  3. Wybierając materiały, postaw na gotowe systemy dociepleń, które zapewniają najlepsze właściwości termoizolacyjne, eliminując mostki termiczne oraz zwiększając efektywność energetyczną budynku. Znajdziesz je w ofercie sklepu internetowego Kreisel.

Prawidłowy sposób na termoizolację

Podczas projektowania budynku trzeba uwzględnić wszystkie czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania mostków termicznych. Należy zadbać o to, aby izolacja cieplna była ciągła i nieprzerwana. W przypadku wyboru wełny mineralnej lub styropianu szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przewodzenia ciepła U – im jest on niższy, tym lepszym izolatorem jest dany materiał.

Równie ważne jest prawidłowe wykonanie ocieplenia domu w sposób zgodny z zasadami sztuki budowlanej. Izolacja ścian powinna odpowiadać założeniom projektu oraz zaleceniami producenta materiałów. Błędy popełnione na etapie montażu mogą mieć katastrofalne skutki w przyszłości, nie tylko przyczyniając się do powstania mostków cieplnych, ale także trwale obniżając parametry termoizolacyjne budynku.

A co, jeśli mostki termiczne w strukturze ocieplenia stały się faktem? W takim przypadku można podjąć działania mające na celu ich zniwelowanie. Najprostszy sposób na poprawę izolacyjności termicznej przegrody w miejscu, gdzie występują straty ciepła, to oczywiście wykonanie kolejnej warstwy izolacji. Jeśli problem pojawia się w okolicach okien lub drzwi, w miejscu łączenia ściany z ościeżnicą okien należy zastosować dodatkowe uszczelnienie.

Sprawdź produkty marki Kreisel

Eliminacja mostków termicznych jest kluczowa z punktu widzenia oszczędności energii i utrzymania komfortowej temperatury w budynku. Poprawna identyfikacja potencjalnych obszarów ryzyka, w połączeniu z doborem odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz starannym wykonaniem prac budowlanych to klucz do skutecznego ocieplenia domu. Produkty marki Kreisel, takie jak gotowe systemy ociepleń na styropianie lub wełnie mineralnej mogą stanowić doskonałe wsparcie w tym procesie. Sprawdź aktualną ofertę naszego sklepu online, pamiętając, że efektywna i fachowo wykonana izolacja termiczna z pewnością zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz zwiększonego komfortu cieplnego w pomieszczeniach.