Odpowiednie docieplenie to kluczowy warunek utrzymania komfortowej temperatury w domu oraz znacznej redukcji kosztów ogrzewania. Jednak nawet najlepiej dobrana izolacja może okazać się nieefektywna, jeśli przy jej układaniu nie wyeliminujesz mostków termicznych. Dowiedz się, czym jest to zjawisko, w jakich miejscach w budynku ryzyko jego powstania jest największe i sprawdź, jakie materiały wybrać do wykonania efektywnej termoizolacji w swoim domu.
Czym są mostki termiczne?
Mostki termiczne to obszary budynku, w których warstwa ocieplenia jest przerwana lub osłabiona. Stanowią one miejsca, przez które ciepłe powietrze „ucieka” z domu, co prowadzi do strat energetycznych oraz problemów z uzyskaniem stałej temperatury wewnątrz. Mostki termiczne mogą powstać na skutek:
- przerwania ciągłości izolacji cieplnej, np. w miejscach montażu okien, drzwi, rur czy kabli,
- stosowania elementów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła niż pozostałe materiały konstrukcyjne,
- błędów projektowych lub wykonawczych, takich jak nieprawidłowe osadzenie okien lub drzwi.
Poznaj miejsca potencjalnego ryzyka
Najważniejszą kwestią w unikaniu mostków termicznych jest identyfikacja obszarów obarczonych największym ryzykiem ich powstania. Przykłady miejsc, gdzie mogą występować mostki termiczne, to m.in.:
- łączenia murów zewnętrznych z dachem,
- połączenie ścian z podłogą na gruncie,
- miejsca montażu okien i drzwi,
- narożniki ścian,
- balkony i loggie,
- nadproża,
- kominy.
O tym, jak wyeliminować mostki cieplne najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania, wybierając budynek o prostej bryle i rezygnując z trudnych do pokrycia izolacją termiczną elementów architektonicznych, jak lukarny, wykusze czy attyki.