Prace elewacyjne zimą – czy są możliwe?

Okres zimowy nie jest zazwyczaj pierwszym wyborem, jeśli chodzi o prace elewacyjne. Czy to oznacza, że ich przeprowadzenie jest w tym czasie niemożliwe?

Okres zimowy nie jest zazwyczaj pierwszym wyborem, jeśli chodzi o prace elewacyjne. Czy to oznacza, że ich przeprowadzenie jest w tym czasie niemożliwe? W tym artykule omówimy możliwości wykonywania lub naprawy elewacji w chłodniejszych miesiącach, podpowiadając, jak dobrać odpowiednie farby i jak prawidłowo zadbać o trwałość fasady. Sprawdź, co w kwestii ocieplania, tynkowania oraz malowania ścian zewnętrznych zimą mają do powiedzenia fachowcy!

Jak warunki atmosferyczne wpływają na prace elewacyjne

Czynniki pogodowe – szczególnie w naszej strefie klimatycznej – mają istotny wpływ na roboty budowlane. Prace przy elewacjach nie są pod tym względem wyjątkiem. Temperatura powietrza wpływa m.in. na siłę wiązania zapraw klejących oraz na czas schnięcia materiałów, np. tynków czy farb elewacyjnych. Z kolei charakterystyczna dla jesienno-zimowych miesięcy wysoka wilgotność powietrza może sprzyjać powstawaniu pleśni oraz grzybów na powierzchni fasad. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu robót, jest deszcz, mogący tworzyć zacieki na świeżo wykonanej strukturze. Nie oznacza to jednak, że na przełomie jesieni oraz zimy prace elewacyjne należy bezwzględnie zawiesić – przede wszystkim należy się do nich odpowiednio przygotować.

Ocieplenie budynku podczas chłodnych miesięcy

Zimą można ocieplać budynek, pamiętając o kilku ważnych zasadach, dzięki którym prace zostaną wykonane prawidłowo, a ocieplenie ścian spełni swoje zadania. Wszelkie roboty zaplanowane na zewnątrz należy wykonywać w temperaturze powyżej 0°C. Przez kolejnych 8 godzin od nałożenia kleju, tynku lub farby na elewację, temperatura nie powinna spaść poniżej –5°C. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że chemia budowlana nie ulegnie przemrożeniu, a wiązania zachowają swoje prawidłowe parametry.

Wykonując roboty izolacyjne na zewnątrz, należy również stosować plastyfikatory, a więc zaprawy wzbogacone o specjalne domieszki i dodatki, zwiększające wytrzymałość chemii budowlanej. Materiały przystosowane do warunków zimowych, takie jak mrozoodporne kleje, elastyczne farby zewnętrzne do malowania elewacji czy szybkoschnące zaprawy cementowe znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Kreisel.

 

Malowanie elewacji zimą: sprawdź!

Wykonując prace izolacyjne jesienią, wielu inwestorów staje przed dylematem: zostawić wykończenie na wiosnę czy wykonać dekorację fasady jeszcze przed nadejściem pierwszych śniegów i mrozów? Warto w tym miejscu zaznaczyć, że malowanie elewacji zimą jest możliwe, jednak wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad, aby prace zostały wykonane prawidłowo i aby powłoka dobrze się trzymała.

Przede wszystkim do wykonania wierzchniej warstwy należy stosować farby, które są odporne na mróz. Ich skład sprawia, że są to produkty specjalnie przystosowane do niskich temperatur i podwyższonej wilgotności powietrza, zapewniając trwałe i dokładne pokrycie.

Jeśli planujesz pokrycie elewacji tynkiem mineralnym, a następnie wykończenie jej farbami, rekomendujemy użycie przed malowaniem specjalnego preparatu gruntującego. Zagruntowanie fasady pozwoli zapobiegać nieestetycznym wykwitom zaprawy, które mogłyby pojawić się na zewnętrznej powłoce. Istotne jest to, by proces gruntowania wykonać po całkowitym wyschnięciu zaprawy tynkarskiej.

Postaw na profesjonalne materiały

Wysokiej jakości produkty elewacyjne to gwarancja trwałości i estetyki zewnętrznej fasady budynku. Prawidłowo wykonana elewacja będzie chronić dom przed utratą ciepła, wilgocią i uszkodzeniami. Elementem, na który również warto zwrócić uwagę, jest prawidłowe zabezpieczenie materiałów budowlanych oraz ich właściwe przechowywanie w okresie jesienno-zimowym. Zarówno produkty do izolacji jak styropian czy wełna mineralna, jak i chemia, a więc kleje, zaprawy tynkarskie czy farby, należy zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem wilgoci, oraz niskich temperatur. Przy prowadzeniu prac elewacyjnych zimą, warto również zadbać o osłonięcie rusztowań siatkami lub plandekami, tak by aplikacja materiałów na ściany odbywała się w korzystnych warunkach.

Zabezpiecz elewację przed mrozem z Kreisel!

Wbrew obiegowej opinii, wykonywanie prac termoizolacyjnych i wykończeniowych zimą nie odbije się negatywnie na ich jakości, jeśli tylko skorzystasz z profesjonalnych materiałów oraz chemii budowlanej przystosowanej do warunków zimowych. Aby zabezpieczyć fasadę przed mrozem i innymi czynnikami atmosferycznymi, skorzystaj z bogatej palety produktów marki Kreisel. U nas znajdziesz specjalne kleje i tynki, a także farby do malowania elewacji oraz wszystkie niezbędne materiały, dzięki którym zrealizujesz zaplanowane prace niezależnie od pory roku.