Właściwa pielęgnacja betonu jest niezbędna, aby wylewka spełniała swoje funkcje i służyła użytkownikom przez długie lata. Należy się o nią odpowiednio zatroszczyć już na etapie budowy.
Właściwa pielęgnacja betonu jest niezbędna, aby wylewka spełniała swoje funkcje i służyła użytkownikom przez długie lata. Należy się o nią odpowiednio zatroszczyć już na etapie budowy. Szczególne znaczenie dla trwałości konstrukcji ma dokładne odparowanie wilgoci z betonowych elementów. Jednak czy czas ich wysychania naprawdę musi wynosić wiele tygodni, często blokując realizację innych prac? Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania. Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie przyspieszyć schnięcie betonu.
Stosowany od stuleci i wciąż udoskonalany beton, bo o nim mowa, należy do najczęściej wybieranych i zarazem najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych. Skala jego zastosowań jest praktycznie nieograniczona: od budownictwa mieszkaniowego, poprzez obiekty i konstrukcje przemysłowe, aż po budowę dróg, mostów czy kanalizacji. Betonowe ogrodzenia, ławki oraz elementy małej architektury ogrodowej występują zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na prywatnych posesjach. Nic więc dziwnego, że poruszające się po naszych drogach betonowozy, popularnie zwane gruszkami, w wielu miejscach stanowią widok niemal tak powszechny, co samochody osobowe.
Aby wylana na posadzce zaprawa betonowazyskała odpowiednią trwałość, niezbędne jest całkowite odparowanie wilgoci nie tylko z jego powierzchni, ale także głębszych warstw. Czas potrzebny do prawidłowego osuszenia i związania wylewki uzależniony jest więc m.in. od jej grubości. Uniwersalna zasada mówi, że:
Oznacza to, że dla płyty o grubości 8 cm czas dokładnego schnięcia wyniesie 4 miesiące. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów, mając w perspektywie dalsze prace, szczególnie te związane z montażem podłóg, poszukuje sposobu na skrócenie tego okresu.
Rozwój technologiczny dostarcza odpowiedzi na pytanie o to, jak przyspieszyć schnięcie betonu bez ryzyka uszkodzenia wylewki. Obecnie odchodzi się od metody intensywnego nagrzewania płyty w celu szybszego odparowania wilgoci, ze względu na ryzyko jej pękania. Do bezpiecznych metod, stosowanych na szeroką skalę w budownictwie mieszkalnym oraz przemysłowym należą natomiast osuszanie powietrza, oraz stosowanie betonu szybkoschnącego. Na czym polegają?
Stosowanie osuszaczy kondensacyjnych i specjalnych wentylatorów znacznie przyspieszy czas schnięcia zaprawy betonowej, skracając go do kilkunastu dni. Utrzymująca się bezpośrednio nad wylewką warstwa wilgotnego powietrza kierowana jest przez wentylator wyżej, a w jej miejsce napływa powietrze suche, dużo skuteczniej absorbujące wilgoć. Osuszacz pochłania natomiast wilgoć z powietrza, doprowadzając do jej skraplania i odprowadzenia.
Alternatywnym rozwiązaniem, niewymagającym stosowania specjalistycznych maszyn, jest beton szybkoschnącyo uniwersalnym zastosowaniu oraz dużej wytrzymałości. Mrozoodporna mieszanka nie tylko przyspiesza prowadzenie prac budowlanych (już po 6 godzinach można po niej chodzić), ale również zwiększa wytrzymałość. Szybki beton ma tę niepodważalną zaletę, że może być wylewany na wszelkich wewnętrznych i zewnętrznych posadzkach – także przy ogrzewaniu podłogowym. Tego typu zaprawy betonowe sprawdzą się także w ogrodzie np. przy kotwieniu słupów ogrodzeniowych. Szerokie możliwości zastosowania szybkiego betonu sprawiają, że materiał ten bardzo chętnie wybierany jest zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów domowych prac budowlanych.
Jak widać, prace betoniarskie na budowie da się wykonać w sposób efektywny i jednocześnie szybki. Wybierając nowoczesne rozwiązania, takie jak beton szybkoschnący Kreisel, możesz znacząco przyspieszyć schnięcie wylewki, bez obaw o jej mechaniczną wytrzymałość. Dzięki bogatej gamie zapraw, w ofercie marki znajdziesz produkty idealne dopasowane do każdej inwestycji. Sprawdź sam i przekonaj się, że wiązanie cementu na budowie nie musi trwać długimi tygodniami. Zaufaj sprawdzonej marce.