Wykonanie fundamentów to jeden z najważniejszych kroków podczas budowy domu. Błędy popełnione w tej fazie, takie jak np. brak odpowiedniej hydroizolacji często mogą mieć negatywne konsekwencje na kolejnych etapach inwestycji, a także już w trakcie użytkowania mieszkania.
Wykonanie fundamentów to jeden z najważniejszych kroków podczas budowy domu. Błędy popełnione w tej fazie, takie jak np. brak odpowiedniej hydroizolacji często mogą mieć negatywne konsekwencje na kolejnych etapach inwestycji, a także już w trakcie użytkowania mieszkania. Właśnie dlatego w fazie projektowania budynku należy szczególny nacisk położyć zarówno na rodzaj podstawy, jak i na materiały potrzebne do jej wykonania. Dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o prawidłowym posadowieniu domu jednorodzinnego.
Podstawowym zadaniem fundamentów jest przejmowanie statycznych oraz dynamicznych obciążeń konstrukcyjnych całego budynku. Muszą one więc być solidne, dobrze docieplone (istotny jest właściwie dobrany styropian i klej), wyposażone w odpowiednie hydroizolacje i odpowiadać zarówno założeniom projektu architektonicznego, jak i panującym na działce warunkom gruntowym. Budowa domu krok po kroku wymaga przemyślanych decyzji, a jedną z tych najważniejszych jest zdecydowanie wybór odpowiedniego posadowienia.
Co do zasady w budownictwie stosuje się dwa rodzaje fundamentów: bezpośredni oraz pośredni. W przypadku budynków mieszkalnych najczęściej wybieraną metodą jest posadowienie bezpośrednie w postaci ław, na których osadzane są ściany nośne. Oparcie pośrednie stosuje się na gruntach o słabej nośności, wymagających odpowiedniego wzmocnienia. Najczęściej, tego rodzaju podstawa wykonywana jest metodą palowania. Alternatywą dla obu wyżej opisanych metod posadawiania domu jednorodzinnego jest zastosowanie specjalnej płyty.
Decydującymi czynnikami, które wpływają na wybór zastosowanego fundamentu, są:
rodzaj i struktura gleby, jej gęstość, nośność oraz inne, charakterystyczne czynniki, określające przydatność gruntu na cele budowlane,
klimat i temperatura, mające wpływ m.in. na głębokość przemarzania gruntu,
ciężar budynku, liczba kondygnacji, rodzaj konstrukcji oraz zastosowanych materiałów budowlanych.
Przed rozpoczęciem budowy fundamentów należy wykonać specjalne badanie podłoża, pozwalające dopasować optymalny sposób wykonania oparcia budynku na gruncie.
Ławy fundamentowe, będące najpopularniejszym sposobem oparcia budynków jednorodzinnych, z uwagi na sprzyjające warunki gruntowe i klimatyczne, najczęściej wykonywane są z betonu. Jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z gruntami o słabszej nośności, jak np.:
torfowiska i obszary podmokłe,
skarpy, grunty nasypowe,
obszary szkód górniczych,
gleba o niejednorodnej strukturze,
konieczne może okazać się wykonanie ław żelbetowych. Zbrojony beton będzie również odpowiednim rozwiązanie w przypadku, gdy projektowany budynek będzie generował znaczne obciążenia. Żelbet wykorzystywany jest również do wykonywania pali oraz skrzyń przy budowie fundamentu pośredniego.
Bardzo ważnym etapem wykonania fundamentów jest wykonanie ich pionowej oraz poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Za odpowiednie zabezpieczenie odpowiadają specjalne membrany kauczukowo-bitumiczne oraz nowoczesne folie EPDM, ale również masy uszczelniające, jak np. gotowa do natychmiastowego zastosowania, wodoodporna oraz mrozoodporna masa bitumiczno-kauczukowa Styrbitum 832.
Decydując się na ocieplenie podstawy budynku styropianem (co stanowi bardzo popularne rozwiązanie), należy wybrać materiał specjalnie do tego przeznaczony. Styropian fundamentowy charakteryzuje się przede wszystkim wodoodpornością i zmniejszoną nasiąkliwością. Zwykły styropian fasadowy nasiąka wodą, co powoduje utratę parametrów termoizolacyjności, a w niektórych przypadkach - nawet jego zniszczenie.
Równie istotny jest dobrze dobrany klej do izolacji. W asortymencie marki Kreisel znajdziesz paroprzepuszczalne, mrozo- oraz wodoodporne zaprawy klejące i klejąco-zbrojące, przeznaczone do stosowania izolowania murów fundamentowych.
Z produktami marki Kreisel krok po kroku zbudujesz zwój wymarzony dom. Zacznij od solidnych fundamentów – już dziś odwiedź nasz sklep internetowy, wybierz markowe masy bitumiczne i hydroizolacje, klej do styropianu, oraz wszystkie niezbędne produkty do budowy i zabezpieczenia fundamentu. Nie wiesz, jak dobrać odpowiednie materiały? Już dziś skontaktuj się z nami i skorzystaj z doświadczenia oraz wiedzy naszych ekspertów.