Wchodząc na nasz e-sklep
Sprawdź porady experta KREISEL
Używając naszego konfiguratora fasad
Wykonanie wylewki podłogowej to praktycznie niezbędny krok podczas każdej budowy lub remontu mieszkania, domu czy też biura.
Wykonanie wylewki podłogowej to praktycznie niezbędny krok podczas każdej budowy lub remontu mieszkania, domu czy też biura. Jest to warstwa podłogi, która tworzy trwały podkład pod wszelkiego rodzaju panele, deski podłogowe, płytki, terakotę, parkiet, a nawet wykładzinę dywanową. Sprawia, że podłoga wygląda znacznie lepiej. Przede wszystkim jest wyrównana i gładka. Ponadto często schowane są w niej przewody czy ogrzewanie podłogowe. Wylewkę robi się zarówno w pomieszczeniach wewnątrz domu i mieszkania, jak i w garażu czy na zewnątrz. Czy wykonanie wylewki podłogowej jest trudne? Nie, jeśli zapoznasz się z naszym poradnikiem!
Sprzęt, który musisz przygotować przed wykonaniem wylewki, różni się w zależności od wybranego produktu. Większość wylewek cementowych i betonowych wymaga odpowiedniego zbrojenia, a także wielu pomocnych narzędzi pozwalających wyrównać posadzkę. Wylewki te należy nałożyć w odpowiednio grubej warstwie, zwykle od 2 cm. Ciekawym produktem na rynku jest wylewka samopoziomująca EXPRESS 419, która jest produktem wykończeniowym istniejącej wylewki betonowej. Pozwala ona na zniwelowanie nierówności. Dzięki temu produkt ten jest bardzo chętnie wybierany do remontów mieszkań, szczególnie, jeśli wymagają one wyrównania powierzchni.
Podstawowe narzędzia niezbędne do wykonania wylewki w mieszkaniu to:
Przy wylewkach samopoziomujących przydać się również mogą specjalne podeszwy z kolcami, które nakłada się pod buty. Dzięki temu możliwe jest wchodzenie na wylewkę i jej dodatkowe odpowietrzenie. Na większych placach budowy, przy wykonywaniu wylewek betonowych przydać się również mogą łopata, taczka oraz betoniarka.
Jeśli wykonujesz wylewkę podłogową, a właściwie warstwę wyrównującą istniejącej wylewki betonowej w mieszkaniu, najlepszym wyborem bez wątpienia jest wylewka samopoziomująca. W porównaniu z wylewkami betonowymi jest stosunkowo łatwa w ułożeniu, schnie dość szybko, a do tego umożliwia tworzenie naprawdę cienkich warstw zaprawy. Dlatego w naszym poradniku skupimy się na wykonaniu wylewki samopoziomującej.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zanim zostanie położona wylewka, należy upewnić się, że warstwa pod nią jest nośna, stabilna oraz oczyszczona. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu podłoża, warto je zagruntować. Sprawdzi się do tego między innymi Expert 6 oraz Gruntolit-W dostępne w naszej ofercie. Słabe podłoża wymagają bardziej zaawansowanych środków i zastosowania specjalistycznych gruntów głębokopenetrujących. Natomiast gładkie powierzchnie można potraktować gruntem kontaktowym 307.
Podłoże to nie wszystko. Niezwykle ważne jest wykonanie dylatacji, czyli celowe pozostawienie szczeliny oddzielającej wylewkę od ściany, słupów, półścianek i innych podobnych elementów. Szerokość dylatacji to od 4 mm do nawet 12 mm.
Bardzo ważne jest określenie wysokości, do której sięgać będzie wylewka. Możesz użyć w tym celu kołków rozprężnych z wkrętami lub zwyczajnie na jednej ze ścian wyznaczyć linię. Pamiętaj, aby wykonywanie wylewki rozpocząć w takim wypadku od tej właśnie ściany.
Wylewka betonowa powinna zostać przygotowana zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Wylewka samopoziomująca EXPRESS 419 z naszej oferty wymaga przygotowania 6,9 litra czystej wody na każde 25 kg masy produktu, jednak ilość wody może różnić się w zależności od produktu. Takie połączenie należy dokładnie wymieszać przez 2-3 minuty, a następnie odstawić na chwilę do dojrzewania. Po tym czasie należy przemieszać ją ponownie do otrzymania jednolitej zaprawy o konsystencji gęstej śmietany.
Rozprowadzanie wylewki rozpoczyna się od ściany znajdującej się jak najdalej od wejścia. To właśnie na niej dobrze w kroku trzecim wyznaczyć wysokość. Nie zapomnij o dylatacjach! Zaprawę należy wylewać pasmami o szerokości mniej więcej 40 cm. Aby uzyskać równomierną cienką warstwę wylewki, warto rozprowadzić zaprawę pacą.
Cienkie warstwy wylewki do 2 cm odpowietrza się i poziomuje przy użyciu wałka kolczastego. Powyżej tej wysokości należy użyć sztangi.
Poziomowanie można wykonać przy pomocy narzędzi z kroku 6, którymi wykonasz ruchy wibracyjne na całej powierzchni wylewki.
Po zakończeniu poziomowania na wylewce 419, w odpowiednich warunkach można stanąć po upływie 2 godzin. Dalsze prace, na przykład układanie płytek, można rozpocząć po upływie co najmniej 24 godzin.