Termoizolacja bez styropianu

Tradycyjne systemy ociepleń nie wszędzie mogą być zastosowane. Kamienice, budynki pod nadzorem konserwatorskim wymagają innego podejścia do ochrony cieplnej budynku.

Tradycyjne systemy ociepleń nie wszędzie mogą być zastosowane. Kamienice, budynki pod nadzorem konserwatorskim wymagają innego podejścia do ochrony cieplnej budynku. Poprawić komfort użytkowania lokali i zmniejszyć ich zapotrzebowanie na energię cieplną można stosując odpowiednie rodzaje tynków. Wśród nich niewątpliwym liderem pod względem termoizolacyjności jest TERMOTYNK 951. Tynk ten ma współczynnik przewodzenia ciepła o wielkości λ=0,071 W/(m·K). Co jest wartością bardzo niską porównując ją z tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi, który współczynnik λ waha się od ok 0,6 do 1,2, a także z gipsowymi ok. 0,3. Mniejszy współczynnik oznacza lepsze właściwości termoizolacyjne, a tym samym zapotrzebowanie na energię cieplną.

 

Stosując tynk 951 możemy znacznie polepszyć właściwości termoizolacyjne ścian. Można go stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz zastępując tradycyjne wyprawy tynkarskie. Aby efekt był odczuwalny należy go zastosować minimum 3cm. Im więcej go się nałoży tym lepszy efekt. Grubość warstwy którą można nakładać to od 2 do 12cm, z tym, że jednokrotnie nie można nakładać więcej niż 3-4cm. Trzeba dodać, że jeśli wymagane jest nałożenie kilkukrotne, warstwy na którą się nakłada nie wolno zacierać na gładko.

 

Tynk 951 nie może stanowić warstwy ostatecznej. To analogia do styropianu czy wełny mineralnej. Należy go pokryć warstwą wykończeniową np. Szpachlówką 952. Szpachlówka jest zbrojona włóknem, a więc jest odporna na pęknięcia. Produkowana jest na bazie białego cementu i specjalnego kruszywa. Można ją wyrównać jak i zatrzeć tak aby ziarno było widoczne. Tynk 951 można też wykończyć gładzią renowacyjną 930. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Musi być zagruntowane i pokryte warstwą obrzutki.  

 

Efekt termoizolacji można polepszyć stosując produkty termoregulacyjne: tynki 955 i 655. Wyroby te zapewniają komfort cieplny po wyłączeniu ogrzewania i klimatyzacji. Sprawdzają się one przede wszystkim w gorące dni przejmując nadmiar ciepła przyczyniając się do efektywniejszej pracy klimatyzacji. Realnie przekłada się to na zmniejszenie wydatków na energię i oszczędności. Produkty te są proekologiczne i wraz z innymi technologiami oferowanymi przez firmę KREISEL przyczyniają się do tworzenia przyjaznego naturze miejsca do życia i pracy. Uzyskany efekt uzależniony jest od zastosowanej grubości tynku.

 

Tynk 955 to tynk na bazie wapna, cementu i specjalnych dodatków wykorzystujące pochłanianie i oddawanie ciepła poprzez przemianę fazową. Tynk 655 produkowany jest na bazie gipsu. Oba przejmują nadmiar ciepła zmniejszając zapotrzebowanie na energię cieplną. Są białe, można je stosować tylko do wewnątrz pomieszczeń. Tynk 955 jest wyrobem wodoodpornym. Mogą być stosowane od 10 do 30mm. Podłożami pod te tynki mogą być: ściany i stropy betonowe, z elementów ceramicznych, wapienno-piaskowych, z betonów lekkich, itp.