Wchodząc na nasz e-sklep
Sprawdź porady experta KREISEL
Używając naszego konfiguratora fasad
Czy marzysz o gładkich ścianach i sufitach bez skaz w swoim domu? Na rynku dostępne są różne produkty, które pomogą Ci osiągnąć pożądany efekt na każdej powierzchni.
Czy marzysz o gładkich ścianach i sufitach bez skaz w swoim domu? Na rynku dostępne są różne produkty, które pomogą Ci osiągnąć pożądany efekt na każdej powierzchni. Jednak wybór odpowiedniej metody nie jest taki oczywisty. Dlaczego jednak warto zdecydować się na gładź szpachlową, a szczególnie gotowy, polimerowy produkt? Pozwala osiągnąć dużą gładkość powierzchni, a ponadto sprawdza się nie tylko na ścianach, ale również sufitach. Dodatkowo stanowi dobre podłoże pod wszelkiego rodzaju farby, dzięki czemu dłużej utrzymuje ona swój kolor. Poza tym gładź łatwo się rozprowadza, umożliwia ukrycie nierówności i zlikwidowanie chropowatości ścian.
Gładzie szpachlowe dzielą się na sypkie i gotowe. Gładzie sypkie to gipsowe, wapienne i cementowe. Natomiast gotowa gładź szpachlowa wykonana jest z dodatkiem polimeru. Te drugie sprzedawane są w formie gotowej masy szpachlowej w plastikowych wiadrach o różnej pojemności. Polimerowe spoiwo wiąże się i twardnieje na ścianach wskutek samoistnego wysychania. Dlatego jego warstwa powinna być raczej cienka. Gładzie sypkie sprzedawane są w workach w formie suchego proszku. Twardnieją dość szybko, nawet godziny po zmieszaniu z wodą wskutek procesów chemicznych. Umożliwia to nakładanie grubych warstw produktu, chociaż niosą one ryzyko zbyt szybkiego zaschnięcia produktu i jego dalszego obsypywania. Gładzie szpachlowe można nakładać na odnawiane stare tynki.
Dlaczego powinieneś wybrać gotową gładź szpachlową?
Dlaczego spośród wszystkich rodzajów gładzi warto wybrać gotowe gładzie szpachlowe? Główne korzyści stosowania gładzi polimerowych to:
Gładź gipsowa a tynk gipsowy?
Podstawowy składnik obydwu produktów to gips, czyli naturalny surowiec o całej masie zalet. Nie zawiera szkodliwych substancji i alergenów, a w pomieszczeniach tworzy przyjazny mikroklimat. Zarówno tynki, jak i gładzie mocno chłoną wilgoć, jednak oddają ją, gdy w pomieszczeniu jest za sucho. Ponadto dobrze absorbują ciepło, są trwałe i stosunkowo szybko schną. Na rynku dostępne są zarówno produkty sypkie do rozrobienia z wodą, jak i gotowe tynki na bazie polimerów oraz gładzie. Jakie są zatem różnice między gładzią gipsową a tynkiem gipsowym?
Główna różnica to sposób nakładania oraz rodzaj podłoża i grubość warstwy. Tynki gipsowe nakłada się na podłoża mineralne z cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, betonu zwykłego i komórkowego, płyt wiórowo-cementowych. Nie nadają się do podłoży drewnianych, metalowych i z tworzyw. Gładź gipsowa świetnie sprawdza się na ścianach z betonu, keramzytobetonu, ścianach ceramicznych lub silikatowych murowanych.
Tynk gipsowy spotykany jest praktycznie wszędzie i zyskuje dużą popularność. Co prawda, jest łatwiejszy i szybszy w nakładaniu, jednak nie pozwala osiągnąć tak gładkiej powierzchni jak gładź gipsowa, która powinna stanowić jego wykończenie. Z tego powodu do pokrycia ścian i sufitów zużywa się więcej farby. Tynk gipsowy jest o wiele mniej odporny na zarysowania i uderzenia niż tynk cementowo-wapienny. Poza tym po jego użyciu… często i tak trzeba nałożyć gładź. Nie oznacza to jednak, że niewygładzony tynk nie znajduje żadnego zastosowania. Wręcz przeciwnie! Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach roboczych i mniej wymagających wnętrzach z gładkimi, pozbawionymi skaz, a także wykonanych z prefabrykatów, które nie powinny być pokrywane gładzią.