Wchodząc na nasz e-sklep
Sprawdź porady experta KREISEL
Używając naszego konfiguratora fasad
Beton to kompozyt powstający przede wszystkim z cementu, kruszywa i wody. Wykorzystywany jest na szeroką skalę w budownictwie jako podkład pod posadzki, materiał na fundamenty czy podbudowa nawierzchni asfaltowych.
Beton to kompozyt powstający przede wszystkim z cementu, kruszywa i wody. Wykorzystywany jest na szeroką skalę w budownictwie jako podkład pod posadzki, materiał na fundamenty czy podbudowa nawierzchni asfaltowych. Podobnie jak wiele jest zastosowań betonu, tak dużo jest jego rodzajów. Wyróżnia się beton płukany, stemplowany, samozagęszczalny, suchy beton, beton samoczyszczący oraz wiele innych. Ciekawym materiałem jest bez wątpienia beton o przyspieszonym czasie wiązania. Standardowo beton do zaschnięcia potrzebuje przynajmniej jednego dnia. Dopiero po upływie tego czasu można na przykład nakładać pierwszą warstwę cegieł. Niektóre mieszanki natomiast wymagają nawet dwóch dni, przede wszystkim te używane na podjazdach lub drogach. Pełna wytrzymałość materiału osiągana jest zwykle po upływie nawet 28 dni. Jak wygląda sytuacja w przypadku betonu o przyspieszonym czasie wiązania?
Beton szybkowiążący przyśpiesza wykonywanie prac remontowo-budowlanych, ponieważ płytki można położyć już po 24 godzinach od wylania. Niektóre wylewki szybkowiążące umożliwiają wejście na utworzoną powierzchnię już po dwóch godzinach. Tego typu produkty świetnie sprawdzą się do wykonywania szybkich robót naprawczych, podkładów podłogowych, posadzek w pomieszczeniach technicznych i nie tylko. Bez problemu można znaleźć beton o przyspieszonym czasie wiązania do stosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ponadto tego typu materiał budowlany może posiadać szereg innych dodatkowych właściwości przemawiających za ich zakupem. Jakich? W zależności od rodzaju betonu może to być:
Czy wylewanie betonu przy niskich temperaturach się sprawdza? W przypadku suchych wyrobów chłód i mróz nie mają żadnego znaczenia. Niestety po wymieszaniu proszku z wodą w niskiej temperaturze proces wiązania materiału może zostać zaburzony, a czas przyrostu wytrzymałości betonu się znacznie wydłuża. Jak temu zaradzić? Dobrym pomysłem jest stosowanie wyrobów błyskawicznych, czyli betonu o krótkich czasach wiązania. Należy jednak pamiętać, że podczas prac na zewnątrz temperatura nie powinna spaść poniżej zalecanej przez producenta. Na szczęście można znaleźć beton pracujący nawet w okolicy zera. A co w przypadku wylewania wewnątrz? Dobrze włączyć ogrzewanie, a jeśli nie zostało jeszcze doprowadzone, również sięgnąć po beton odporny na niskie temperatury.
Beton szybkowiążący, jak już wspomnieliśmy, sprawdza się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. W szczególności nadaje się do:
wyrównania podłoża pod płytki ceramiczne, panele, parkiety, wykładziny.