Wchodząc na nasz e-sklep
Sprawdź porady experta KREISEL
Używając naszego konfiguratora fasad
Równe i gładkie ściany oraz sufity to synonim profesjonalnie wykonanych prac wykończeniowych. Gładź szpachlowa i gipsowa to dwa popularne materiały budowlane, stosowane przy tego rodzaju robotach.
Równe i gładkie ściany oraz sufity to synonim profesjonalnie wykonanych prac wykończeniowych. Gładź szpachlowa i gipsowa to dwa popularne materiały budowlane, stosowane przy tego rodzaju robotach. Choć mają wiele wspólnego, to istnieją między nimi także istotne różnice. Sprawdź, czym różnią się oba rodzaje zapraw, poznaj ich właściwości, zastosowanie oraz zalety. Dowiedz się, jak wybrać produkt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.
Niezależnie od tego, czy pragniesz pomalować swoje ściany, położyć na nich efektowne tapety czy udekorować płytkami bądź kamieniem ozdobnym, szpachlowanie to kluczowy etap wielu remontów. Przy tego rodzaju pracach możesz wykorzystać gładzie gipsowe lub szpachlowe, które – choć często mylone – w praktyce stanowią dwa zupełnie różne produkty do wykańczania powierzchni.
Pierwsza z omawianych kategorii obejmuje produkty na bazie gipsu będącego naturalnym materiałem o właściwościach termoizolacyjnych i paroprzepuszczalnych. Gładź gipsowa służy przede wszystkim do wygładzania ścian oraz sufitów, a jej kluczowe zalety to:
Reasumując, produkty gipsowe są powszechnie stosowane w pracach wykończeniowych. Ich zastosowanie pozwala uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię, która jest idealna do malowania, tapetowania, czy tynkowania.
Planując remont, możesz również sięgnąć po produkty na bazie polimerów, stanowiące alternatywę dla zapraw gipsowych. Gładź szpachlowa zwykle dostępna jest w postaci gotowej do natychmiastowego użycia masy, która nie wymaga rozrabiania z wodą, a główne korzyści z jej zastosowania to z pewnością:
Wszystko to sprawia, że po produkty polimerowe sięgają zarówno profesjonalne ekipy budowlano-remontowe, jak i ci, którzy chcą przeprowadzić szybki remont domu lub mieszkania.
Zanim zaczniesz aplikować zaprawę, na ścianę lub sufit, musisz wcześniej dokładnie przygotować podłoże. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na gładzie gipsowe, czy chemię na bazie polimerów, powierzchnia powinna być sucha, czysta i wolna od kurzu oraz luźnych elementów. Jeśli to konieczne, usuń stare powłoki malarskie lub tynkarskie. Dobór odpowiedniego produktu zależy od stanu podłoża. W przypadku ścian z niewielkimi nierównościami możesz zastosować gładź szpachlową. Na głębokie ubytki lub rozległe pęknięcia polecamy zaprawy wyrównawcze, lub wapienno-cementowe.
Oba omawiane w tym artykule produkty możesz nakładać zarówno ręcznie, przy użyciu wałka lub pacy, jak i maszynowo, korzystając z agregatu. Zalecamy, by grubość jednej nakładanej warstwy nie przekraczała 3 mm. Po wyschnięciu gładź należy dokładnie zeszlifować, używając w tym celu papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej.
Poniżej znajdziesz jeszcze kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci w sprawnej aplikacji zaprawy na ścianę lub sufit:
szlifuj gładź delikatnie, aby nie uszkodzić jej powierzchni.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty przy wygładzaniu ścian, warto wybrać wysokiej jakości materiały. Internetowy sklep Kreisel oferuje wysokiej klasy polimerowe gładzie szpachlowe oraz gipsowe, które spełnią Twoje oczekiwania podczas remontu lub wykańczania wnętrz. Wybierając chemię budowlaną marki Kreisel, masz mieć pewność, że Twoje ściany będą wyglądać efektownie, zachwycając gładkością i trwałością przez wiele lat.
Sklep online