Co wziąć pod uwagę podczas wyboru zaprawy tynkarskiej?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych typów chemii budowlanej przy wykańczaniu nowego lub remoncie starego domu, jest zaprawa tynkarska.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych typów chemii budowlanej przy wykańczaniu nowego lub remoncie starego domu, jest zaprawa tynkarska. Obecnie nie trzeba już samodzielnie mieszać wszystkich składników, ponieważ producenci oferują gotowe mieszanki, które wystarczy rozmieszać z wodą. Jak wybrać zaprawę tynkarską i na co zwracać szczególną uwagę? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te oraz podobne pytania, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź nasze porady!

Dobra zaprawa tynkarska, czyli jakość na lata

Wysokiej jakości gotowe zaprawy wypierają tynki od podstaw przygotowywane na placu budowy z wielu powodów. Są oczywiście szybsze i dużo łatwiejsze w przygotowaniu, ale także, wyróżniają się znacznie lepszą odpornością na warunki pogodowe czy uszkodzenia mechaniczne, przy tym, znacznie lepiej wiążąc. Skład takiej mieszanki, jej przeznaczenie, wydajność oraz typ podłoża i sposób aplikacji, to najważniejsze czynniki, jakie musisz wziąć pod uwagę przy wyborze tynków. Podstawowym kryterium nigdy nie powinna być natomiast cena.

Z czego składa się zaprawa tynkarska?

Współcześnie produkowane gotowe tynki to kompozycje kruszyw, spoiwa oraz wody. Praktycznie każdy renomowany producent swoje zaprawy tynkarskie wykonuje z laboratoryjną dokładnością, by zapewnić im optymalne właściwości użytkowe. Dodatki do wspomnianych wcześniej, bazowych składników, mogą stanowić np.:

  • pigmenty, dzięki którym tynk ma odpowiedni kolor,
  • komponenty zwiększające przyczepność do podłoża,
  • substancje poprawiające urabialność zapraw.

Wybierasz zaprawę tynkarską? Na to zwróć uwagę

Zakup suchego, workowanego materiału jest o tyle wygodny, że jedyne, co musisz zrobić, by uzyskać gotową do aplikacji masę, to dolać odpowiednią ilość wody i dobrze wymieszać. Szybkie przygotowanie bez obaw o właściwe proporcje to jednak jeszcze nie gwarancja sukcesu. Jak wybrać odpowiedni produkt? Zanim zamówisz tynk, odpowiedź sobie na kilka ważnych pytań.

  1. Czy dana zaprawa przeznaczona jest do wnętrz, czy na zewnątrz?
  2. Na jakie powierzchnie można aplikować tynk?
  3. Czy można nakładać go w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności?
  4. Jaki współczynnik przewodzenia ciepła pozwoli zapewnić właściwą termoizolację ścian?
  5. Jaką minimalną i maksymalną grubość warstwy możesz wykonać przy użyciu danego produktu?

To podstawowe właściwości zaprawtynkarskich, które musisz sprawdzić przed zakupem suchej mieszanki, aby mieć pewność dobrze dobranego do Twoich potrzeb materiału.

Przeznaczenie

Szczególnie ważna jest odpowiedź na pierwsze pytanie z powyższej listy. Wszystko dlatego, że w zależności od tego, czy zaprawa tynkarska aplikowana jest na ściany wewnętrzne, czy zewnętrzne, będzie ona spełniała inne funkcje:

  • tynk wewnątrz budynku chroni ściany przed kondensacją pary wodnej, stanowi warstwę podkładową oraz ochronną i/lub dekoracyjną,
  • tynk na zewnątrz służy zabezpieczeniu termoizolacji budynku, chroni ścianę przed działaniem czynników pogodowych oraz podnosi estetykę elewacji.

Obecnie na rynku, obok produktów przeznaczonych do wewnątrz lub na zewnątrz znajdziesz również wodo-oraz mrozoodporne tynki cementowo-wapienne, które można nakładać ręcznie lub maszynowo, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnętrznych ścianach.

Wydajność

Wiedząc już, na co zwracać uwagę i jak wybrać odpowiednią zaprawę tynkarską, czas odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie: ile materiału kupić na budowę? Tutaj kluczowym parametrem będzie wydajność tynku. Standardowo przyjmuje się, że do wykonania 1m2 powłoki o grubości 1 mm, potrzeba ok. 1,5 kg suchej masy. Pamiętaj, że im grubsza warstwa na ścianie, tym więcej materiału zużyjesz.

Podłoże

Zużycie tynku rośnie wprost proporcjonalnie do jakości podłoża – krzywe ściany z widocznymi ubytkami z pewnością będą wymagały nałożenia grubszej powłoki. Pamiętaj też, że każda zaprawa tynkarska może być stosowana na określone rodzaje podłoża. W ofercie marki Kreisel znajdziesz tynki do ścian z betonu komórkowego, pustaków, cegieł ceramicznych, oraz wielu innych elementów.

Postaw na sprawdzone produkty

Planujesz wykończenie mieszkania, chcesz wyremontować dom, a może odnowić elewację? W każdej z tych prac wysokiej jakości zaprawy tynkarskie mogą okazać się pomocne. Już dziś odwiedź sklep internetowy Kreisel i zapoznaj się z ofertą chemii budowlanej online. Najlepsze gotowe tynki oraz wiele innych preparatów znajdziesz w stale poszerzanej ofercie marki Kreisel. Postaw na jakość w dobrej cenie – zamów już teraz z gwarancją szybkiej, bezpiecznej dostawy.