Wchodząc na nasz e-sklep
Sprawdź porady experta KREISEL
Używając naszego konfiguratora fasad
Prace wykończeniowe to ostatni etap budowy domu. Na tym odcinku czeka Cię jednak naprawdę sporo zadań! Ważne, aby roboty związane wykańczaniem wnętrz rozsądnie zaplanować i realizować w odpowiedniej kolejności.
Prace wykończeniowe to ostatni etap budowy domu. Na tym odcinku czeka Cię jednak naprawdę sporo zadań! Ważne, aby roboty związane wykańczaniem wnętrz rozsądnie zaplanować i realizować w odpowiedniej kolejności. Zapraszamy na kolejną część naszego poradnika Budowa domu krok po kroku. Dziś skupimy się na pracach, które bezpośrednio przygotowują budynek do zamieszkania. Sprawdź, jak przebiega stawianie i wykończenie ścian wewnętrznych, jak wykonać ostatnie prace instalacyjne i dlaczego odpowiednia izolacja domu to podstawa.
Roboty wykończeniowe to kolejny etap budowy domu, który poprzedzają:
stan zerowy,
stan surowy otwarty,
stan surowy zamknięty.
Każdy z nich szczegółowo opisywaliśmy na naszym blogu, skupiając się na pracach do wykonania oraz wspierających je rozwiązaniach i produktach, które znajdziesz w sklepie Kreisel. Kiedy najlepiej wykonać wykończenie ścian, posadzek oraz ostatnie prace instalacyjne? Zdecydowana większość inwestorów dąży do tego, by przed nadejściem pierwszych mrozów doprowadzić przedsięwzięcie do stanu surowego zamkniętego. Dzięki temu, wraz z początkiem wiosny można rozpoczynać prace wykończeniowe, tak by budynek był gotowy do zamieszkania jeszcze przed zimą.
Zaplanowanie „wykończeniówki” na ciepłe miesiące ma jeszcze jedną, istotną zaletę – wiele prac, takich jak wylewanie posadzek czy nakładanie tynków cementowo-wapiennych należy wykonywać w określonych warunkach atmosferycznych. Zbyt zimna lub upalna pogoda z pewnością nie będą sprzyjały prowadzeniu tego rodzaju robót.
Zakończenie budowy wiąże się zwykle z koniecznością uporządkowania placu. Do zrobienia jest sporo: trzeba zdemontować tymczasowe pomieszczenie służące za skład materiałów i narzędzi, pozbyć się złomu, gruzu, a także wszelkich pozostałych odpadów z budowy. Do rozbiórki pozostaje zwyklejszy tymczasowe ogrodzenie, które należy zastąpić tym właściwym. Jeśli w trakcie prowadzenia robót ekipa nie wykorzystała wszystkich materiałów, możesz oddać je do hurtowni, przechować dla siebie lub podarować czy sprzedać komuś, kto akurat może ich potrzebować.
Jednym z najważniejszych działań przy pracach wykończeniowych jest budowa ścianek działowych. Wznosi się je z keramzytobetonu, pustaków ceramicznych, silikatu lub betonu komórkowego. Zwykle do wykonania ich konstrukcji używa się tego samego materiału, z którego zbudowane są ściany nośne domu. Jako alternatywę możesz wybrać lekką zabudowę z płyt g-k, mocowanych do konstrukcji wykonanej z profili aluminiowych. Należy przy tym pamiętać o wykonaniu właściwej izolacji termicznej i akustycznej, poprzez staranne ułożenie wełny mineralnej pomiędzy płytami.
Po postawieniu ścian wewnętrznych przychodzi czas na wykończenie posadzek. W tym celu możesz zastosować szybki beton lub użyć wylewki samopoziomującej marki Kreisel, z którymi stworzysz solidną i idealnie równą warstwę na podłodze. Jeśli jakieś elementy instalacji przebiegają w ścianach lub posadzce, właśnie teraz jest ostatni moment, by poprowadzić w nich brakujące przewody, rury lub urządzenia sterujące. Wymurowane ściany wykańcza się, stosując odpowiednio dobrany tynk cementowo-wapienny. W przypadku zabudowy z płyt g-k należy pamiętać o wzmocnieniu połączeń za pomocą specjalnej siatki oraz szpachli. Prace wykończeniowe przy ścianach znacznie ułatwia gładź gotowa, która natychmiast po otwarciu nadaje się do nakładania na ściany i sufity.
Przed ułożeniem gresu, paneli lub malowaniem, należy także zabezpieczyć posadzki i ściany przed wilgocią. Ze szczególną starannością należy podejść do tego w pomieszczeniach „mokrych” takich jak kuchnia czy łazienka. Eksperci Kreisel szczególnie polecają zastosowanie folii w płynie, która skutecznie izoluje przegrody, zapewniając im wieloletnią ochronę przed wilgocią i korozją.
Nie jest tajemnicą, że budowa domu krok po kroku to skomplikowane i wieloetapowe przedsięwzięcie. Będąc na ostatniej prostej, szczególną uwagę należy poświęcić starannie wykonanym pracom wykończeniowym, stosując do nich wysokiej klasy materiały. Tynki cementowo-wapienne, produkty izolacyjne, gotową gładź, a także wiele innych produktów znajdziesz w internetowym sklepie Kreisel. Sięgnij po markową chemię budowlaną i ciesz się najwyższą jakością wykończenia ścian oraz pozostałych elementów Twojego domu.
Sklep online