Gdy temperatury coraz wyraźniej zbliżają się do 0 stopni Celsjusza, do prac betoniarskich należy podchodzić z jeszcze większą rozwagą.
Gdy temperatury coraz wyraźniej zbliżają się do 0 stopni Celsjusza, do prac betoniarskich należy podchodzić z jeszcze większą rozwagą. Dotyczy to szczególnie wylewek podłogowych, wykonywanych późną jesienią oraz zimą. Czy można bezpiecznie wylewać beton o tej porze roku, jakich zapraw używać do szybkiego wiązania i jak odpowiednio przygotować grunt podwylewkę? Sprawdź, co radzą eksperci!
Trwałość i efektowny wygląd każdej posadzki w dużej mierze zależą od jakości wykonania dolnej warstwy, określanej jako wylewka podłogowa. Podkład powinien być więc:
Oprócz podkładu pod właściwą okładzinę dolna warstwa pełni również funkcje: izolacyjną, dociążającą oraz maskującą dla przebiegających pod podłogą instalacji elektrycznych, grzewczych czy kanalizacyjnych. Wszystko to sprawia, że do jej wylania – zwłaszcza w takich okresach jak jesień czy zima, musisz podejść ze szczególną starannością.
Przyjmuje się zasadę, że prace betoniarskie związane z zalewaniem posadzek należy wykonywać, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej +5 stopni Celsjusza. Gdy jest zimniej, aktywacja polimerów wchodzących w skład zaprawy, przebiega znacznie wolniej, przez co wytrzymałość wylewki podłogowej ulega obniżeniu, podobnie jak jej trwałość. Niskie temperatury negatywnie wpływają również na właściwości samopoziomujące betonu.
Chcąc wykonywać prace związane z wylewaniem posadzek jesienią lub zimą, należy więc zadbać o zapewnienie stałej, odpowiednio wysokiej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Możesz do tego wykorzystać grzejniki, jeśli w budynku działa już instalacja grzewcza lub specjalne nagrzewnice. Nie przesadzaj jednak z ciepłem – temperatura ok. 15°C w zupełności wystarczy.
Zaleca się również, by wykonując wylewki podłogowe w okresie jesienno-zimowym, stosować specjalne zaprawy o przyspieszonym czasie wiązania. Szybki beton może być stosowany zarówno w obiektach nieogrzewanych, jak i tam, gdzie odpowiednią temperaturę zapewnia instalacja grzewcza. Zaletą zapraw szybkoschnących jest ich uniwersalne zastosowanie: można je stosować zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu doskonale sprawdzają się np. jako podłoże pod taras, schody czy fundamenty bram lub płotów.
Skala wykorzystania wysokiej szybkiego betonu jest również bardzo szeroka. Obejmuje zarówno wykonywanie cementowych podkładów podłogowych, warstw dociskowych, posadzek, jak i kotwienie słupów ogrodzeniowych. Sprawdza się przy wylewaniu na paroizolacje czy wszelkie spoiwa hydrauliczne.
Planując wykonanie wylewki podłogowej jesienią lub zimą, nie możesz również zapominać o właściwym przygotowaniu podłoża. Dobry grunt budowlanyoraz właściwie wykonana paroizolacja to podstawa. Tu również kluczowa okazuje się temperatura – mocno wychłodzona baza szybko obniży temperaturę betonu, przez co proces jego wiązania ulegnie zaburzeniu. To z kolei negatywnie wpłynie na czas schnięcia cementu oraz jednocześnie obniży właściwości użytkowe podkładu.
Aby tego uniknąć, przed wylewaniem posadzki trzeba odpowiednio podnieść temperaturę zarówno samego podłoża, jak i powietrza w pomieszczeniu, np. wykorzystując specjalne dmuchawy. Przed laniem betonu należy je wyłączyć, by uniknąć sytuacji, w której strumień ciepłego powietrza będzie kierowany na podłogę. Ponowne uruchomienie urządzeń jest możliwe po ok. 3 dniach od wylania posadzki.
Planujesz wylewanie cementu na budowie w niskich temperaturach? Stosując się do naszych praktycznych wskazówek, możesz bezpiecznie i bezproblemowo wykonać płytę betonową na podłodze. Postaw na sprawdzone materiały, takie jak samopoziomujący szybki beton lub mrozoodporny grunt podwylewkę. W sklepie internetowym marki Kreisel znajdziesz wszelkie niezbędne artykuły, dzięki którym nawet chłodna jesień lub wyjątkowo szybka zima nie przeszkodzą w wykonaniu solidnego, trwałego podłoża. Do Twojej dyspozycji są nasi konsultanci, którzy pomogą dobrać Ci produkt odpowiedni do Twojej realizacji.