Wykonanie solidnej izolacji termicznej to jeden z najważniejszych etapów budowy lub remontu budynku. Odpowiednio dobrane ocieplenie może znacząco obniżyć koszty ogrzewania i zapewnić komfortowe warunki mieszkaniowe. Od lat Polacy stawiają przede wszystkim na dwa sprawdzone rozwiązania: wełnę mineralną oraz styropian. Zapoznaj się z poradnikiem stworzonym przez ekspertów marki Kreisel i sprawdź, który materiał lepiej sprawdzi się przy ociepleniu Twojego domu.
Odpowiednia termoizolacja Twojego domu
Nieprzypadkowo termomodernizacja stała się w ostatnich latach tak powszechnym trendem wśród właścicieli budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Dobre ocieplenie domu to inwestycja, która się zwraca. Dzięki niemu możesz:
- płacić mniej za ogrzewanie zimą – termoizolacja domu może obniżyć koszty ogrzewania nawet o ok. 30%,
- poprawić komfort termiczny – wnętrza ocieplonych styropianem lub wełną mineralną budynków są cieplejsze w zimie i chłodniejsze latem,
- zwiększyć wartość nieruchomości – termomodernizacja podniesie rynkową wartość inwestycji o kilkanaście procent, czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla potencjalnych klientów lub najemców.
Przy wykonywaniu ociepleń budynków najczęściej stosuje się dwa rodzaje materiałów izolacyjnych.
- Wełna mineralna. Jest to materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych, odporny na ogień i pochłaniający dźwięk.
- Styropian. Doceniany za wysokie parametry izolacyjne, lekkość i łatwy montaż.
Styropian: co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Płyty styropianowe używane do wykonywania izolacji termicznych produkowane są z tworzywa sztucznego – polistyrenu. Styropian ma współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie od 0,035 do 0,045 W/(m·K). Czyni go to materiałem o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Dzięki swojej niskiej gęstości jest lekki i nie stanowi istotnego obciążenia dla konstrukcji budowlanych. Jednocześnie wyróżnia go duża odporność na ściskanie.
Tego rodzaju ocieplenie można zamontować na różne sposoby, np. za pomocą kleju, pianki poliuretanowej lub kołków. Nie bez znaczenia jest również czynnik ekonomiczny – styropian jest tańszy od wełny mineralnej, więc jego zastosowanie pozwala obniżyć koszty przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Trzeba jednak pamiętać również o wadach tego izolatora, który nie jest materiałem ognioodpornym i ma dość słabe właściwości akustyczne, dlatego nie jest dobrym materiałem do ocieplania ścian akustycznych.