Zastanawiasz się, którego rodzaju tynku najlepiej użyć podczas prac wykończeniowych?
Zastanawiasz się, którego rodzaju tynku najlepiej użyć podczas prac wykończeniowych? Zapoznaj się z naszym zestawieniem cech dwóch najpopularniejszych na rynku tynków, aby wiedzieć, który z nich zwiąże szybciej, a który zniesie większy stopień wilgoci.
Właściwości tynku cementowo-wapiennego
Tynk cementowo-wapienny to tradycyjny rodzaj tynku. Jest on mieszaniną cementu, piasku, wody oraz wapna budowlanego, coraz częściej także dodatków uszlachetniających. Z powodzeniem da się stosować go zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, niezależnie od ich przeznaczenia i stopnia zawilgocenia.
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju tynku jest uniwersalność – sprawdza się on w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach, kuchniach, piwnicach, a także garażach. Tynk cementowo-wapienny jest przede wszystkim bardziej wytrzymały i twardy, niegroźne mu uszkodzenia, które często spotykane są w trakcie przeprowadzki i po niej – np. od oparcia krzesła, uderzenia odkurzacza itp. Jest również odporny na korozję biologiczną, ale trzeba jednocześnie liczyć się z długim czasem wiązania tego typu tynku (do 30 dni).
Tynk cementowo-wapienny można stosować na podłożu mineralnym, czyli betonie, keramzytobetonie, betonie komórkowych, cegłach, silikatach, pustakach ceramicznych, płytach wiórowo-cementowych. Nie należy pokrywać nim powierzchni drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych, z prostego powodu: nie zapewniają one odpowiedniej przyczepności.
Tynk gipsowy. Co go odróżnia?
W przeciwieństwie do tynków cementowo-wapiennych ma on bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła – waha się w przedziale od 0,25 do 0,35 W/mK. Gips nadaje przytulną atmosferę w pomieszczeniu dzięki temu, że dobrze chłonie i oddaje wilgoć, a zarazem – poprzez swoją dobrą izolacyjność termiczną – zmniejsza straty ciepła. Stąd też często tynk gipsowy nazywany jest „ciepłym” tynkiem.
Kolejną cechą, która odróżnia tynk gipsowy od tradycyjnego, jest jego szybkie wiązanie. W sprzyjających warunkach tynk też szybko wyschnie, nawet już po 10 – 14 dniach. Pamiętajmy, że czas schnięcia uzależniony jest od grubości warstwy tynku, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.
Tynk gipsowy można stosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach domowych, jednak o wilgotności nieprzekraczającej 70%. Do kuchni jak najbardziej, lecz do domowej łaźni już nie…