Wilgoć to zdecydowanie wróg nr 1 większości murowanych konstrukcji. Szczególnie destrukcyjny wpływ ma ona na budynki mieszkalne – z problemem zawilgoconych murów oraz fundamentów muszą mierzyć się nie tylko właściciele starych domów, ale także osoby mieszkające w nowym budownictwie.
Wilgoć to zdecydowanie wróg nr 1 większości murowanych konstrukcji. Szczególnie destrukcyjny wpływ ma ona na budynki mieszkalne – z problemem zawilgoconych murów oraz fundamentów muszą mierzyć się nie tylko właściciele starych domów, ale także osoby mieszkające w nowym budownictwie. Na szczęście, istnieją odpowiednie systemy renowacji, które pozwalają skutecznie rozprawić się z problemem wilgoci w domu. Sprawdź, jakie działania rekomendują eksperci marki Kreisel!
Rozwój technologiczny w połączeniu z coraz bogatszą ofertą profesjonalnych systemów renowacyjnych powoduje, że zawilgocone murynie są już tak dotkliwym problemem, jak dawniej. Niemniej wilgoć wciąż pozostaje niezwykle niebezpieczna dla konstrukcji budynków oraz ich mieszkańców. Pleśnie oraz grzyby, dla których wilgotne ściany stanowią idealne warunki do rozwoju, nie tylko znacznie obniżają komfort korzystania z pomieszczeń i obniżają ich estetykę, ale także mogą powodować wiele groźnych chorób.
Przyczyny powstawania wilgoci w domu można podzielić na dwie kategorie: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Wilgoć pochodząca z zewnątrz budynku może przedostawać się przez ściany z wielu powodów, z których najczęstsze to m.in.:
nieprawidłowo wykonane pionowe i poziome izolacje fundamentów,
brak odpowiedniej termoizolacji ścian,
zacieki powodowane nieszczelnym pokryciem dachowym,
podciąganie wilgoci z niższych warstw gruntu przez mury,
przenikanie przez drobne szczeliny w ścinach,
przeciekająca sieć wodociągowa.
Wilgoć może również powstawać wewnątrz domu, w związku z wykonywaniem takich czynności jak gotowanie, pranie, korzystanie z wanny lub prysznica. Wszystkie te działania powodują wzrost wilgotności powietrza. Jeśli wentylacja wewnątrz budynku wykonana jest nieprawidłowo, wówczas nadmiar wilgoci osadza się m.in. w narożnikach ścian, przy sufitach czy w okolicach listew przypodłogowych.
Każda renowacja zawilgoconych murówpowinna rozpocząć się od skucia lub zrzucenia warstw tynków oraz powłok murarskich do wysokości minimum 50 cm powyżej granicy zawilgocenia. Stopniowe usuwanie wilgoci ze ścian możliwe jest dzięki ich osuszaniu. Jedną z metod, które sprawdzają się w budownictwie mieszkalnym, jest osuszanie kondensacyjne, w którego trakcie para wodna zawarta w powietrzu skrapla się, a woda spływa do specjalnego zbiornika.
Dopiero po całkowitym wysuszeniu zawilgoconych murów można przystąpić do renowacji budynku. W tym celu należy dokładnie oczyścić i odkurzyć ścianę, a następnie zabezpieczyć ją przed wilgocią oraz solą, stosując przeznaczony do tego środek gruntujący. Dopiero na tak przygotowaną ścianę można nałożyć specjalny tynk renowacyjny, który stworzy wodoodporną, oddychającą strukturę.
Problem zawilgoconych ścian wewnątrz oraz na zewnątrz budynku skutecznie zwalczysz, stosując zaawansowane technologie osuszania. W przypadku starych budynków częstym powodem, dla którego wilgoć przedostaje się przez ściany, jest całkowity brak izolacji fundamentów, lub też jej wyraźne zużycie. W takim przypadku konieczne może okazać się zabezpieczenie murów fundamentowych hydroizolacją polimerowo-cementową. Oprócz tego, że zabezpiecza ona przed działaniem wody, to dodatkowo dobrze łączy się z lekko wilgotnym podłożem mineralnym. Takie prace można wykonywać także materiałami bitumicznymi, ale dopiero wtedy, gdy mur wyschnie.
Przystępując do naprawy zawilgoconych ścian, wybieraj kompletne systemy renowacji, dostarczane przez jednego producenta. Podobnie jak przy wykonywaniu termoizolacji domu, pozwoli to zapewnić optymalne parametry przeciwwilgociowe, ochronne oraz wytrzymałościowe. Oprócz tynków w skład tego rodzaju zestawów wchodzą m.in.: preparaty gruntujące, gładzie i obrzutki renowacyjne, a także tynki podkładowe do stosowania na ściany mocno obciążone działaniem soli.
Kompletne systemy renowacji podobnie jak wiele innych rodzajów chemii budowlanej czeka na Ciebie w ofercie marki Kreisel. Już dziś sprawdź naszą ofertę i odwiedź sklep internetowy. Wybrane produkty kupisz u nas w atrakcyjnych cenach i z szybką dostawą, mogą zawsze liczyć a profesjonalne wsparcie i doradztwo naszych ekspertów.