Na rynku mamy naprawdę sporo środków przeznaczonych do gruntowania. Można je podzielić ze względu na ich różne zastosowanie, uzależnione przede wszystkim od rodzaju powierzchni, na jaką mają być nałożone.
Na rynku mamy naprawdę sporo środków przeznaczonych do gruntowania. Można je podzielić ze względu na ich różne zastosowanie, uzależnione przede wszystkim od rodzaju powierzchni, na jaką mają być nałożone. Oczywiście równie ważna jest też ich skuteczność oraz siła penetracji, jaką oferują. Dzisiaj spróbujmy zastanowić się, jakie są polecane środki do gruntowania betonu i tynku. Wyjaśnimy także, czym w ogóle jest gruntowanie oraz dlaczego jest ono tak istotne.
Czym jest gruntowanie i co ono daje?
Gruntowanie to zabieg znany chyba wszystkim. Jednak nie wszyscy wiedzą, że same środki do gruntowania różnią się od siebie i warto dobrze dopasować ich właściwości do powierzchni, na jaką będą one nakładane. W żadnym wypadku nie można tego pozostawić przypadkowi, ponieważ okazać się może, że grunt nie zadziałał właściwie, a nawet czasem zaszkodził. Jednak zacznijmy od tego czym w ogóle jest gruntowanie. Najprościej mówiąc jest to nałożenie odpowiedniego preparatu gruntującego na wybraną powierzchnię w celu przygotowania jej do dalszych prac. Czynność ta powinna być wykonana przed każdymi kolejnymi pracami takimi jak: tynkowanie, malowanie, klejenie płytek, czy wylewanie wylewek.
Jaki jest cel używania środków gruntujących?
Przede wszystkim zdecydowanie wzmacniają one podłoże, a także sprawiają, że staje się ono zdecydowanie mniej pylące. Do tego wszystkiego zmniejszają one również chłonność podłoża, dzięki czemu gwarantują lepszą przyczepność oraz ujednolicają ową chłonność, co jest bardzo istotne na przykład podczas malowania. Grunty z kruszywem kwarcowym mają za zadanie zwiększenie przyczepności na gładkim podłożu. Zatem po zagruntowaniu podłoże jest oczyszczone, ujednolicone, bez luźnych fragmentów, czyli idealnie przygotowane do kolejnych etapów pracy.
Gruntowanie tynków, wylewek betonowych – polecane środki
Środki przeznaczone do gruntowana tynków czy wylewek betonowych to najczęściej preparaty mające na celu zmniejszenie chłonności takich powierzchni czy też zwiększenie ich wytrzymałości. Grunty takie mają najczęściej wygląd mleka, a różnią się przede wszystkim rodzajem składników, które mogą mniej lub bardziej wzmacniać podłoże lub też mniej lub bardziej penetrować. Takim gruntem jest np. GRUNTOLIT-W 301 lub GRUNTOLIT-SG 302. Ten drugi mocniejszy i bardziej wzmacnia podłoże. Grunty takie używa się najczęściej przed malowaniem, wykonywaniem gładzi, klejeniem płytek, czy wylewaniem samopoziomów. Czynnością, z którą do czynienia ma każdy majsterkowicz, jest malowanie i w tym przypadku każdy wie, jak ważny jest odpowiedni grunt. Niezagruntowane, słabe gładzie często ulegają podrywaniu wraz z farbą w trakcie malowania wałkiem, co bardzo mocno utrudnia prace. Wniosek z tego płynie tylko jeden: lepiej poświęcić trochę czasu na grunt, żeby nie mieć później problemów. Podobne grunty do wymienionych wcześniej stosuje się także przed wykonaniem tynków: gipsowych i cementowo-wapiennych. Takimi środkami są GRUNTOLIT-K 311, GRUNTOLIT-SK 313 czy GRUNTOBET 310, 311 i 313 to grunty skoncentrowane, gdzie poziom rozcieńczenia wodą uzależniony jest od chłonności podłoża. Do tych gruntów mnie wody dodaje się przed ich nanoszeniem na beton komórkowy czy gazobeton, a więcej np. gdy tynk chcemy nanieść na mur ceglany. Są idealne przed nakładaniem tynków gipsowych. Po zagruntowaniu każdego podłoża zmniejsza się jego chłonność, a tym samym zwiększa odporność na wodę. Nie zapominajmy jednak o wykonaniu izolacji, tam gdzie to wymagane np. w łazienkach
Gruntowanie betonu - polecane środki
Beton jest bardziej wymagający. Trzeba go odpowiednio przygotować. Na początek oczyścić, ponieważ na tym wylewanym mogą pozostać resztki olejów użytych do deskowania. Stosowane obecnie technologię pozwalają na uzyskanie bardzo gładkich powierzchni betonu, widać to szczególnie na stropach, stąd bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego gruntu takiego jak np. GRUNTOBET 310. To zupełnie inny produkt, jest gęsty, zawiera kruszywo kwarcowe. Kładzie się go przed tynkowaniem, gdy bardzo ważne jest zwiększenie przyczepność, tynk w tym przypadku będzie lepiej zamocowany. Można go też użyć przed wykonaniem wylewek samopoziomujących na gładkich podłożach. Ciekawym produktem z kruszywem jest GRUNT KONTAKTOWY 307, ma on bardzo wysoką przyczepność, szczególnie do naprawdę trudnych podłoży takich jak stare płytki czy płyta OSB. Po jego zastosowaniu możliwe jest łatwe i proste przyklejenie płytek.
Na przykładzie kilku środków, o których tutaj wspomnieliśmy, widać wyraźnie jak precyzyjnie można dobrać środek gruntujący do swoich potrzeb, a szczególnie do rodzaju powierzchni, którą trzeba zagruntować. Warto zatem po pomoc zwrócić się do specjalistów, którzy w oparciu o swoje doświadczenie i wiedzę doradzą nam odpowiedni środek gruntujący.