Projekt łazienki: o czym pamiętać?
Wydzielająca się w trakcie kąpieli czy suszenia prania para wodna może przenikać przez płytki i powłoki malarskie, przeciekając przez ściany czy podłogi domu. Jeśli taki stan będzie utrzymywał się długotrwale, przegrody mogą ulec zniszczeniu. Właśnie dlatego hydroizolacja w łazience obowiązkowo powinna zostać uwzględniona w harmonogramie prac w każdym projekcie budowanym bądź remontowym. Prawidłowo wykonane izolacje przeciwwodne będą również chronić konstrukcję budynku przed negatywnym działaniem wilgoci, będącej przyczyną rozwoju groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Hydroizolacja w łazience? Sprawdź!
Wiesz już, dlaczego izolacja przeciwwilgociowa jest ważna, czas więc zadać sobie kolejne pytanie – czy trzeba wykonać ją na całej łazience? Eksperci Kreisel radzą, by hydroizolację zastosować na wszystkich powierzchniach, które są narażone na działanie wody, a więc na podłogach, ścianach w strefach mokrych (np. w okolicach wanny, prysznica, umywalki) oraz w narożnikach.
Do wykonania izolacji w łazience można wykorzystać różne materiały, takie jak:
- folia w płynie – jest to najpopularniejszy rodzaj hydroizolacji, łatwy w aplikacji i zapewniający wysoki stopień ochrony przed wilgocią,
- maty uszczelniające do rozkładania na powierzchniach posadzek
- zaprawy polimerowo-cementowe, które nanosi się na podłoże pędzlem lub pacą.
Przed przystąpieniem do prac hydroizolacyjnych należy dokładnie oczyścić podłoże z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Następnie należy wykonać gruntowanie, które poprawi przyczepność izolacji. W strefach „mokrych”, a więc w okolicach wanny, lub kabiny prysznicowej hydroizolację nakłada się w dwóch warstwach, z zachowaniem odpowiedniego czasu schnięcia między kolejnymi powłokami.
Poznaj produkty marki Kreisel
Równie ważne jest to, by sięgać po sprawdzone, rekomendowane przez ekspertów rozwiązania. Szeroką gamę produktów do izolacji wodochronnych znajdziesz w internetowej hurtowni marki Kreisel. Dostępna w naszym sklepie folia w płynie Folbit 800 pozwoli szybko i skutecznie zaizolować powierzchnie narażone na wilgoć w strefach mokrych, natomiast masy bitumiczno-kauczukowe – np. Dysperbitum 830 idealnie sprawdzają się przy izolowaniu fundamentów. Rozwiązaniem, po które równie często sięgają specjaliści, jest zaprawa do hydroizolacji Kreisel Budoszczel-H 810, która równie dobrze sprawdzi się na balkonach i tarasach.