Jednym ze sprawdzonych i najczęściej wybieranych sposobów wykańczania ścian, jest ich pokrywanie gładzią szpachlową
Jednym ze sprawdzonych i najczęściej wybieranych sposobów wykańczania ścian, jest ich pokrywanie gładzią szpachlową. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy produkt i chcesz wiedzieć, czym gładź polimerowa różni się od cementowej lub gipsowej, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź nasz praktyczny poradnik i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o produktach do szpachlowania!
Jeśli planujesz gruntowny remont mieszkania lub wykończenie wnętrz w nowo wybudowanym domu, gładź szpachlowa pozwoli Ci uzyskać idealnie gładkie ściany. W starym budownictwie używano głównie tynków cementowo-wapiennych, których porowata struktura nie pozwalała cieszyć się dobrze wygładzoną powierzchnią. Gotowe masy szpachlowe oraz zaprawy do samodzielnego przygotowania eliminują ten problem, zapewniając efektowną strukturę.
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, więc możesz znaleźć idealny produkt dla siebie. Do najczęściej stosowanych na budowach rodzajów gładzi należą zaprawy:
Czym różnią się od siebie i jak wybrać najlepszą? Kluczowe właściwości oraz zalety każdego produktu przedstawiamy poniżej.
Produkt może być wytwarzany z dwóch rodzajów gipsu: naturalnego bądź syntetycznego. W obu przypadkach materiał bazowy jest bardzo drobno zmielony. Gładź szpachlowa na gazie gipsu naturalnego ma charakterystyczny, śnieżnobiały kolor, a czas jej wiązania jest dłuższy niż w przypadku produktów syntetycznych. Te z kolei wykazują się lepszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Ważne: pamiętaj, że produkty gipsowe chłoną wilgoć z powietrza, dlatego lepiej nie stosować ich w pomieszczeniach „mokrych”, jak łazienka, suszarnia czy pralnia. Gips powoduje również korodowanie stali, dlatego elementy metalowe powinny być odpowiednio zabezpieczone, lub odizolowane od wyszpachlowanych powierzchni.
Jeśli zależy Ci na idealnie gładkiej, śnieżnobiałej powierzchni na ścianach, polecamy białą gładź szpachlową Kreisel oznaczoną symbolem 601. Idealnie nadaje się na ściany i sufity pokryte dowolnym rodzajem tynku, a także na okładziny z płyt gipsowo-kartonowych.
Alternatywą do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności jest gotowa gładź szpachlowa o polimerowej strukturze. Dzięki swoim wodoodpornym właściwościom oraz dużej elastyczności nadaje się nie tylko do „mokrych” wnętrz, ale również na ściany narażone na niewielkie ruchy konstrukcyjne. Niestety polimerowe okładziny wymagają szlifowania, dlatego wykonywane z ich użyciem prace wiązać się będą z zapyleniem.
Sporą popularnością cieszą się również gładzie szpachlowe na bazie wapna. Za pomocą tego rodzaju materiałów uzyskasz idealnie gładką warstwę grubości do 5 mm. Wapienną strukturę możesz nanosić zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Najważniejsze zalety to m.in.:
Wysokiej klasy wapienna gładź szpachlowa może być nanoszona również w pomieszczeniach mokrych. Produkty tego rodzaju nakłada się bez szlifowania, choć jest ono dopuszczalne.
W odróżnieniu od wyrobów gipsowych, polimerowych oraz wapiennych, ten rodzaj zaprawy, jako spoiwo wykorzystuje cement. Stosując ją, nie uzyskasz tak idealnie gładkiej powierzchni, jak w przypadku gipsu, jednak możesz liczyć na bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną struktury. Cementowa gładź szpachlowa jest poprzepuszczana, nie wymaga szlifowania i można ją nanosić zarówno ręcznie, jak i maszynowo.
Po największy wybór wysokiej klasy produktów do szpachlowania zapraszamy do sklepu internetowego Kreisel. W naszej ofercie znajdziesz zarówno gładzie gotowe, jak i wyroby do samodzielnego przygotowania. Oferujemy szeroki wybór produktów polimerowych, wapiennych, cementowych oraz gipsowych. Jeśli nadal nie wiesz, jak wybrać najlepsze rozwiązanie, skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych doradców. Chętnie podzielą się oni swoim doświadczeniem. Budujemy z polskimi ekipami fachowców już od lat!