Odpowiednie wypełnienie spoin pomiędzy kaflami to gwarancja estetycznego wyglądu i wytrzymałości wykończenia ściany lub podłogi. Fugowanie płytek może wydawać się trudne, jednak dzięki naszym poradom zrobisz to profesjonalnie, nawet jeśli nie masz wieloletniego doświadczenia w układaniu glazury. Dowiedz się, dlaczego warto stosować fugi, sprawdź, jak krok po kroku je wykonać, i zobacz, jak je pielęgnować, by nawet po wielu latach od zakończenia prac wyglądały jak nowe.
Czy warto fugować płytki?
Spoinowanie to bardzo istotny element układania glazury, gresu lub kamienia dekoracyjnego. Nawet niewielka, jedno- lub dwumilimetrowa fuga poprawi właściwości posadzki, lub ściany. Trzy główne powody, dla których po położeniu płytek warto przejść do ich fugowania, wymieniliśmy poniżej.
- Estetyka – wypełnione spoiny nadają powierzchniom efektowne wykończenie, zapewniając kafelkom spójność i elegancki wygląd.
- Ochrona – fugi zapobiegają przedostawaniu się pod płytki wilgoci, brudu oraz grzybów, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą powodować ich niszczenie.
- Trwałość – poprawnie wykonane fugowanie zwiększa trwałość podłogi lub ściany, chroniąc krawędzie kafli przed uszkodzeniem.
Przygotuj się do fugowania
Zanim przystąpisz do spoinowania, przygotuj się do tego etapu, pamiętając o kilku ważnych czynnościach. Przede wszystkim dobierz odpowiednią fugę do swojej aranżacji. W sklepie Kreisel znajdziesz różne kolory i rodzaje zapraw do fugowania płytek, dzięki czemu łatwo wybierzesz tę, która idealnie odpowiada Twoim potrzebom. Upewnij się też, że płytki są czyste i suche, w razie potrzeby usuwając wszelkie resztki kleju lub innych zanieczyszczeń. Przygotuj także odpowiednie narzędzia, takie jak paca gumowa, gąbka, wiadro wody i ściereczka.
Dobrej jakości fuga do płytek powinna posiadać szereg właściwości, które zapewnią trwałość, estetykę i ochronę powierzchni. Przede wszystkim musi być całkowicie odporna na wodę, aby skutecznie zabezpieczać powierzchnię przed wilgocią. Jeśli fugowanie odbywa się na zewnątrz lub w obszarze narażonym na zmienne warunki atmosferyczne, np. w garażu, wybierz produkt o właściwościach mrozoodpornych. Spoina powinna być elastyczna, pozwalając płytkom „pracować”, np. na skutek zmian temperatury lub obciążeń. Dzięki temu unikniesz pęknięć kafli oraz wykruszania się luźnych fragmentów fugi. Inne istotne parametry zaprawy do fugowania to również:
- właściwości hydrofobowe,
- gładka i jednolita struktura,
- wysoka przyczepność,
- odpowiednia wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na ścieranie,
- uniwersalność, pozwalająca stosować ją w różnych projektach budowlanych.