Fasada to nie tylko warstwa ochronna budynku, ale także jego wizytówka. Nic więc dziwnego, że tak wielu inwestorów, poszukuje trwałych, a zarazem efektownych i niebanalnych produktów do elewacji.
Fasada to nie tylko warstwa ochronna budynku, ale także jego wizytówka. Nic więc dziwnego, że tak wielu inwestorów, poszukuje trwałych, a zarazem efektownych i niebanalnych produktów do elewacji. Powyższe wymogi doskonale spełnia cegła klinkierowa – poznaj jej największe zalety i sprawdź, czy ściany zewnętrzne z klinkieru sprawdzą się na Twojej budowie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób wykończyć dom od zewnątrz? Wbrew pozorom to nie tylko kwestia estetyki! Przemyślany dobór materiałów obok walorów wizualnych uwzględniać także praktyczne zalety fasady oraz jej wytrzymałość na czynniki klimatyczne, oraz uszkodzenia mechaniczne. Poniżej kluczowe parametry, którymi warto kierować się w takich sytuacjach.
Nieprzypadkowo, materiałem, który cieszy się sporą popularnością ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie oraz bardzo modny design, jest cegła klinkierowa. Wykonywane z niej fasady prezentują się modnie i ponadczasowo, dzięki czemu doskonale sprawdzają się nie tylko w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym i użytkowym, ale także w projektach inspirowanych klasyką. Dobrze położony klinkier nadaje konstrukcji szlachetny i stylowy charakter.
Popularność, jaką cieszą się dekoracyjne płytki oraz produkty do klinkieru, bierze się z licznych zalet tego materiału. Zanim jednak przejdziemy do opisu jego kluczowych właściwości, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie są wyroby klinkierowe?
Jest to materiał ceramiczny, który powstaje z wypalania specjalnej mieszanki gliny w wysokiej temperaturze. Glinka ta jest wzbogacona w dodatki, takie jak piasek kwarcowy, łupki, szkliwo i inne dodatki mineralne, co zapewnia jej unikalną strukturę i właściwości.
Z uwagi na sposób wytwarzania, produkty klinkierowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie i zginanie, a także na działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz, deszcz i promieniowanie UV. Materiał jest też odporny na pleśń i grzyby, a także na działanie chemikaliów i innych szkodliwych substancji. Choć na pierwszy rzut oka bardzo przypomina tradycyjną cegłę, odróżnia się od niej znacznie wyższą twardością, przez co jest o wiele mniej podatny na uszkodzenia.
Zarówno na ścianach wewnętrznych, jak i na zewnątrz budynków okładziny wykonuje się w bardzo podobny sposób. Montaż klinkieru na elewacji nie przysporzy Ci wielu problemów, pod warunkiem że będziesz postępował zgodnie z naszymi poniższymi wskazówkami.
Aby wszystkie materiały zdążyły odpowiednio się związać, zwykle potrzeba ok. 48-72 godzin. Pamiętaj, że tylko fachowe ułożenie oraz stosowanie dedykowanych produktów do klinkieru sprawią, że Twoja elewacja zyska wieloletnią trwałość oraz optymalną odporność na warunki atmosferyczne.
Marzy Ci się piękna, ponadczasowa i wytrzymała fasada, taras lub ogrodzenie z cegły klinkierowej? Wszystko, co niezbędne do murowania kupisz, odwiedzając internetowy sklep Kreisel. Oferujemy markowe materiały elewacyjne oraz chemię budowlaną najwyższej jakości, z dostawą prosto na Twoją budowę. Sprawdź aktualne promocje i zamów potrzebne produkty lub skorzystaj z doradztwa naszych ekspertów!
Sklep online