Sposoby układania klinkieru
Płytki klinkierowe należy układać na warstwie specjalnej zaprawy klejącej, przeznaczonej do montażu tego rodzaju materiału. Przed rozpoczęciem pracy należy również odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być suche, równe i wolne od kurzu czy brudu. Ewentualne nierówności należy wcześniej wyrównać. Klej rozprowadza się na podłożu za pomocą pacy, natomiast sam klinkier powinien być układany w rzędach, począwszy od dołu. Podobnie jak w przypadku ceramiki czy gresu, zaleca się równomierne wybieranie produktu z kilku paczek. Mieszając płytki, uzyskasz jednorodny efekt estetyczny na całej ścianie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że oprócz tradycyjnego klejenia klinkier można układać także na inne sposoby, do których należą:
- wykonywanie elementów prefabrykowanych poprzez zalewanie woskowanych płytek betonem w specjalnej formie,
- przykręcanie do fasady gotowych, cementowych modułów z przyklejonymi do nich wcześniej płytkami klinkierowymi,
- użycie kompozytowych paneli z prowadnicami ułatwiającymi klejenie,
- zastosowanie systemów płyt metalowych z układem drenażowym,
- wewnętrznych paneli z warstwą samoprzylepną, do których wystarczy docisnąć klinkier, a następnie zafugować ścianę.
Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej zaprawy klejącej. W przypadku wykańczania elewacji lub innych zewnętrznych elementów, wybierz dostępny w ofercie marki Kreisel klej o wysokiej elastyczności i dobrej odporności na mróz oraz wilgoć. Równie istotne jest dopasowanie zaprawy do stopnia nasiąkliwości płytek. Pamiętaj, by maksymalna grubość warstwy nie przekraczała 5 mm, a klej pokrywał całą powierzchnię płytki. Po ułożeniu klinkieru należy go zafugować, używając specjalnej fugi o odcieniu dobranym do koloru ściany. Biorąc pod uwagę naturalne krzywizny poszczególnych kafli, zalecamy pozostawienie spoiny o szerokości 10-12 mm.
Zabezpieczenie i konserwacja
Nie ulega wątpliwości, że starannie położony klinkier będzie odporny na wilgoć, mróz i uszkodzenia mechaniczne. Aby jednak zachować jego właściwości przez wiele lat, należy go odpowiednio zabezpieczyć i konserwować. Do impregnacji stosuje się specjalne preparaty, które tworzą na powierzchni ściany, elewacji lub tarasu warstwę ochronną, zabezpieczającą płytki przed wilgocią, pleśnią oraz innymi zanieczyszczeniami. Klinkierowe aranżacje nie wymagają natomiast zaawansowanej pielęgnacji – ciepła woda z dodatkiem łagodnego detergentu poradzi sobie z większością drobnych zabrudzeń. W przypadku uciążliwych zanieczyszczeń polecamy sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia klinkieru.