Inwestując w odpowiednie ocieplenie domu, możesz znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku, jednoznacznie przedłużając żywotność całej konstrukcji. Planując wykonanie termoizolacji, musisz jednak uwzględnić szereg czynników, dzięki którym system dociepleń spełni swoje funkcje.
Inwestując w odpowiednie ocieplenie domu, możesz znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku, jednoznacznie przedłużając żywotność całej konstrukcji. Planując wykonanie termoizolacji, musisz jednak uwzględnić szereg czynników, dzięki którym system dociepleń spełni swoje funkcje. Na co zwracać szczególną uwagę i jak wybrać odpowiednie materiały do izolacji termicznej? Sprawdź porady ekspertów Kreisel!
Podstawowym celem ocieplania domów jest ograniczenie strat ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz. Dotyczy to zarówno nowo budowanych obiektów, jak i tych starych – często kilkudziesięcioletnich. W takich przypadkach mówimy o termomodernizacji. W jednym i drugim przypadku właściwie wykonane docieplenie pozwoli zatrzymać ciepło w mieszkaniu, zmniejszając tym samym koszty ogrzewania, które rosną z roku na rok. Nieprawidłowo zaizolowana ściana zewnętrzna może skutkować utratą nawet 40% ciepła z domu. Im starszy dom, tym straty te mogą być wyższe, więc jak widać, systemy ociepleń mają do odegrania naprawdę istotną rolę.
O tym, czy do wykonania termoizolacji lepiej sprawdzą się płyty styropianowe, czy może wełna mineralna, decyduje szereg czynników. Wybór materiałów jest obecnie tak szeroki, że dopasowanie odpowiedniego systemu do indywidualnych potrzeb inwestorów nie stanowi większego problemu, podobnie, jeśli idzie o klej do styropianu, tynki czy podkłady.
Sprawdzonym rozwiązaniem, rekomendowanym przez profesjonalistów są kompletne systemy dociepleń, których wszystkie elementy są do siebie odpowiednie dobrane, co ułatwia montaż i wpływa na trwałość wykonanej termoizolacji. Planujesz ocieplenie domu? Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy zakupie materiałów!
Obecnie w Polsce dominują dwa podstawowe systemy ociepleń: na styropianie oraz na wełnie mineralnej. W obu przypadkach producenci oferują szeroki wybór produktów, dlatego warto sprawdzić, co w największym stopniu decyduje o efektywności termicznej konkretnej okładziny. Podstawowe znaczenie ma współczynnik przenikalności cieplnej określany jako ƛ (lambda) i wyrażany w jednostkach W/mK. Dla styropianu współczynnik ten wynosi w granicach 0,045 – 0,030 W/mK, podczas gdy wełna mineralna charakteryzuje się lambdą na poziomie od 0,038 do 0,031 W/mK. W obu przypadkach im niższy współczynnik przenikalności cieplnej, tym skuteczniejsza będzie termoizolacja budynku.
Planując ocieplenie domu, należy również uwzględnić występowanie tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc, w których straty ciepła są wyższe niż przeciętnie w całym domu. Tego rodzaju obszary znajdują się w każdym budynku. Najpopularniejsze przykłady mostków termicznych to m.in.:
połączenia ścian z posadzką na gruncie,
miejsca łączenia różnych materiałów budowlanych,
okna dachowe, świetliki, lukarny,
tarasy, balkony, schody zewnętrzne,
ściany kolankowe oraz wiele innych.
Występowanie takich newralgicznych miejsc w domu ma wpływ na efektywność energetyczną budynku. Właśnie dlatego nowoczesne budownictwo preferuje proste bryły, pozbawione dodatkowych ozdobnych elementów, ponieważ im bardziej skomplikowany projekt, tym trudniejsza może okazać się jego skuteczna termoizolacja.
Wybierając okładziny termoizolacyjne, ale również tynki dekoracyjne czy kleje do ociepleń, należy też uwzględnić lokalizację budynku. Jeżeli w najbliższej okolicy znajduje się sporo zieleni lub jeśli dom położony jest niedaleko zbiornika wodnego, warto postawić na zmywalne tynki silikonowe lub silikatowe. Dzięki technologii samooczyszczania dłużej zachowają swoją naturalną barwę, zapobiegając wykwitom pleśni, grzybów czy glonów. Ściany pokryte tego rodzaju zaprawą znacznie łatwiej umyć, np. za pomocą myjki ciśnieniowej. Najważniejsze, by wszystkie elementy systemu ociepleń zostały do siebie odpowiednio dobrane, co pozwoli uniknąć problemów w trakcie montażu i późniejszej eksploatacji izolacji termicznej domu.
Prawidłowo wykonana termoizolacja budynku to nie tylko odpowiednio dobrane płyty styropianowe czy wełna mineralna, ale także profesjonalna chemia budowlana. W ofercie marki Kreisel znajdziesz gotowe systemy ociepleń, które pozwolą Ci wykonać efektywną termoizolację zarówno nowego, jak i starego budynku. Już dziś odwiedź nasz sklep internetowy i zapoznaj się z bogatą ofertą, obejmującą m.in. kleje do styropianu, zaprawy klejące do wełny mineralnej, tynki dekoracyjne oraz pozostałe profesjonalne rozwiązania, niezbędne przy termomodernizacji domu. W każdej chwili możesz również liczyć na wsparcie naszych doradców, kontaktując się z nami w celu uzyskania kompleksowe porady.